Česky (Czech)

Historie

Zlatý retrívr - historie

Pokud jde o původ zlatého retrívra, na jeho počátku byl pravděpodobně jediný chov a první pár žlutých retrívrů, předurčený k pojmenování „zlatý“. Prvními šlechtiteli a chovateli byli pravděpodobně Skot sir Dudlej Marjoriebanks a lord Tweedmouth z Guisachanu v Invernessu ve Skotsku. V roce 1868 zkřížil lord Tweedmouth žlutého psa jménem Nous, který pocházel z vrhu černých retrívrů, s fenou Bellou tweedského vodního španěla. Dalšími spojeními tweedského vodního španěla, žlutých retrívrů a červeného setra byl založen základ zlatých retrívrů.

Další významnou osobou v chovu tohoto plemene byla Winifred Maude Charlesworthová. 50 let se věnovala chovatelství, tréninku a propagaci svých milovaných zlatých retrívrů. Měla velkou zásluhu na ustavení Klubu zlatých retrívrů v roce 1913 a po mnoho let byla jeho čestnou jednatelkou. Její úsilí vedlo k ustavení zlatého retrívra prvním loveckým psem britského světa retrívrů.

V současné době je možné na mistrovstvích, sportovních i loveckých akcích, výstavách i v běžném životě, jako společníka, spatřit zlatého retrívra. Popularita tohoto plemene se rozšiřuje do celého světa.

 

Kooikerhondje - historie

v roce 1942 během druhé světové války začala baronka van Hardenbroek van Ammerstol znovu oživovat toto plemeno. Dala obrázek typu tohoto psa jednomu podomnímu obchodníkovi a prosila ho, aby takovéto psy vyhledal. Nalezl ve Frízsku jednu fenku, která je nyní obecně známá pod jménem Tommy. Tato fena byla zakladatelkou plemene Koikerhondje. Standard byl vypracován v roce 1966 od „Raad van Beher“ a od roku 1971 je plemeno oficiálně uznáváno.

Kooikerhondje se dříve i dnes používal k lovu kachen. Jeho úkolem je vábení kachen svým vesele mávajícím ocasem. Sám kachny neloví. Pohybuje se klidně mezi návnadami tak, aby se za ním zvědavé kachny vydaly do míst, kde mohou být chyceny do pasti. Pak jsou buď chyceny pro maso, nebo pro ornitologické zkoumání.

 

Golden Sirius © 2010 | Developed by Kinet